Asi 5000 dětí ročně se v Česku rodí ze zkumavky, stovky díky dárcům - ozdravotnictvi.cz

Home->Novinky & Média
Zhruba pět až šest procent dětí v Česku se podle odborných odhadů rodí „ze zkumavky“. Ročně to tak je kolem 5000 až 6000 chlapců a děvčat. Stovky z nich přišly na svět díky spermiím dárců či vajíčkům dárkyň. Novinářům to řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno a šéf centra asistované reprodukce Pavel Ventruba. Šestice poslanců navrhuje nyní novelu, podle níž by dárcovství už nebylo anonymní. Lékaři, psychologové a další experti jsou proti.

Novelu navrhlo šest poslanců z TOP 09, Úsvitu, ODS, KDU-ČSL a ANO. Podle šestice zákonodárců mají opatření zabránit tomu, aby se děti rodily příbuzným.

Podle vedoucí lékařky kliniky IVF Cube Hany Višňové ani v Česku, ani ve světové odborné literatuře experti nikdy nepopsali, že by se po umělém oplodnění rodilo víc dětí „z incestu“. „Je to vyloženě tmářský argument. Pravděpodobnost, že se potkají sourozenci z umělého oplodnění, je asi stotisíckrát menší než to, že se poznají dvě děti jednoho otce z jedné vsi,“ uvedla Višňová.

Nová pravidla by podle ní jen podpořila reprodukční turistiku. „Vyženeme lidi z našeho zdravotního systému a odsoudíme je ke zdravotní turistice, budou jezdit do Rumunska či do Indie. Touhu po dítěti nezastavíte,“ dodala lékařka. Podle ní mají lékaři všechny údaje o dárcích už dnes, lidé musejí podstupovat řadu vyšetření a genetických testů. Dárcovskou dokumentaci skladují zařízení 30 let, jen ji ale neposkytují dál.

Více čtěte zde

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás
powered by lekari-online.cz