Čí jsou děti ze zkumavky? - týdeník Dotyk

Home->Novinky & Média
Poslanecká sněmovna má rozhodnout, zda prolomit anonymitu dárců spermií a vajíček. Je to ale jen jedna z mnoha etických otázek souvisejících s asistovanou reprodukcí. V Česku jsou odsouvány na vedlejší kolej. Choulostivým tématem se stávají pro vicepremiéra a miliardáře Andreje Babiše, který začal budovat své "oplodňovací" impérium.

Pokud by platila novela zákona, kterou připravila šestice konzervativních poslanců napříč politickým spektrem, dilema ohledně identity biologických rodičů by už asi nikdo v budoucnu neřešil. Děti počaté z darovaných gamet by měly možnost své pokrevní rodiče poznat a vyhledat, ocitnout se jim tváří v tvář. Budou o to ale zkumavkové děti stát? Unesou to ony? Unesou to dárci zárodečných buněk?

Jako hlavní důvod této legislativní iniciativy vedle práv dětí na informace o předcích uvádí snahu o zamezení incestu. Nikdo dnes totiž není schopen zjistit, zda třeba anonymní dárce spermatu není blízký příbuzný se ženou, která je na klinice IVF přijímá. Nebo zda mezi snoubenci není příbuzenský vztah když jeden z nich má anonymního otce či matku. "Taková pravděpodobnost je ale mizivá. Je to podobné riziko, jako když se nějaké dítě narodí z mimomanželského vztahu a nikdo o jeho skutečném původu nic neví," oponuje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka a zakladatelka pražského centra asistované reprodukce IVF Cube.

Více se dočtete zde v původním článku nebo klikem na obrázek

Proč IVF CUBE?

Průběh léčby neplodnosti

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás
kontaktovat