Dárci spermatu bez anonymity? Možná i konec dárcovství - Týden.cz

Home->Novinky & Média
Zhruba pět až šest procent dětí v Česku se podle odborných odhadů rodí "ze zkumavky". Ročně to tak je kolem pěti až šesti tisíc chlapců a holčiček. Stovky z nich přišli na svět díky spermiím dárců či vajíčkům dárkyň. Šestice poslanců navrhuje nyní novelu, podle níž by dárcovství už nebylo anonymní. Lékaři, psychologové a další experti jsou proti.

"Nebylo by to jen ke škodě párů, které se snaží mít dítě, ale celé společnosti. Byl by to konec dárcovství v Česku," řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno a šéf Centra asistované reprodukce Pavel Ventruba.

Podle vedoucí lékařky kliniky IVF Cube Hany Višňové ani v Česku, ani ve světové odborné literatuře experti nikdy nepopsali, že by se po umělém oplodnění rodilo víc dětí "z incestu". "Je to vyloženě tmářský argument. Pravděpodobnost, že se potkají sourozenci z umělého oplodnění, je asi stotisíckrát menší než to, že se poznají dvě děti jednoho otce z jedné vsi," uvedla Višňová.

Podle Ventruby opakované vyvracení argumentů experty zatěžuje, vidí důležitější problémy. Věnovat by se chtěli spíš diskusi o zlepšení péče, zefektivnění systému asistované reprodukce i financování. Neplodných dvojic totiž přibývá. Poruchou plodnosti trpí prý už zhruba polovina mužů a téměř každý druhý pár, který se snaží o dítě, potřebuje pomoc odborníků.

Pro zobrazení celého článku klikněte zde

Proč IVF CUBE?

Průběh léčby neplodnosti

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás
kontaktovat