Diagnostika ovariální rezervy – antimülleriánský hormon, metoda volby

Home->Novinky & Média
Pro rozhodnutí o vhodné léčbě neplodnosti je třeba zjistit o páru několik informací. Mezi ně patří ovariální rezerva ženy. Novinkou v této diagnostice je antimülleriánský hormon. Tradičně se k určení ovariální rezervy využívá několik informací: věk, sérové hodnoty folikulostimulačního hormonu a estradiolu, počet antrálních folikulů.

Problémem je, že zvýšené hodnoty folikulostimulačního hormonu jsou až ve fázi značného snížení ovariální funkce. Všeobecně se proto považuje určení počtu antrálních ovariálních folikulů za přesnější, nicméně náročnější metodu. Shrneme-li tedy dnešní možnosti stanovení ovariální rezervy, máme k dispozici různé markery: antimülleriánský hormon (AMH), folikulostimulační hormon (FSH) a počet antrálních folikulů (AFC).

Američtí lékaři porovnávali výše uvedené markery ovariální rezervy. Z výsledků vyplývá, že AMH byl měl být považován za spolehlivý marker ovariální rezervy v porovnání s FSH. Navíc má některé další výhody. Patří mezi ně například stabilita sérových hodnot, a tedy jejich možné určení v kterékoli fázi menstruačního cyklu.

Naše klinika IVF CUBE standardně testuje všechny pacienty podstupující cyklus umělého oplodnění s vlastními vajíčky na AMH (antimülleriánský hormon). V případě nabízeného testu plodnosti a zjišťování ovariální rezervy navíc provádíme vyšetření počtu antrálních folikulů (viz http://ivf-cube.dev2.atweb.cz/test-plodnosti).

Více o studii naleznete zde

Proč IVF CUBE?

Průběh léčby neplodnosti

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás
kontaktovat