Dlouhodobá reprodukční rizika spojená se stárnutím žen – role mitochondrií?

Home->Novinky & Média
Průměrný věk žen připravených založit rodinu zejména v západním světě stále narůstá. Avšak s narůstajícím věkem je snížen reprodukční potenciál, klesá míra spontánního početí, zvyšuje se riziko ztráty těhotenství při asistované reprodukci, stoupá četnost porodních komplikací a je možné zkrácení délky života potomstva. Co je důvodem?

Při fertilizaci poskytuje ženské vajíčko, na rozdíl od spermie, druhou půlku genomu a 100 % mitochondriálního obsahu. Mitochondriální dědičnost je tedy z linie matky. Existují teorie, že délka života potomstva má souvislost s věkem otěhotnění a délkou života matky.

Mitochondriální DNA (mtDNA) může vlivem věku matek produkovat škodlivé oxidační působení volnými radikály kyslíku, které narušují produkci proteinů a neopravitelně ničí i samotné mtDNA uvnitř mitochondrie. 

Mitochondriální aktivita se podle studií snižuje se stoupajícím věkem a přímo ovlivňuje vývoj embrya a výsledek IVF. Teorie vlivu věku na mutaci, degeneraci mtDNA a transmisi poškozené mitochondriální DNA je v současné publikované literatuře již podpořena důkazy.

více čtěte zde

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás