Rozhovor s vedoucí lékařkou MUDr. Hanou Višňovou pro Lidové noviny

Home->Novinky & Média
Matky vícerčat mají častěji starosti s vysokým krevním tlakem, je u nich také vyšší riziko těhotenské cukrovky, říká MUDr. Hana Višňová, Ph.D., vedoucí lékařka kliniky asistované reprodukce IVF CUBE.

Pojišťovny platí, ale jen něco

LN Pokles počtu narozených dvojčat a vícerčat zatím není zásadní. Svědčí však o tom, že se obrací dlouhodobý trend. Sledujete úbytek i na vaší klinice? Pomohl vám nový zákon omezující počet transferovaných embryí?

Už mnoho let se snažíme snižovat počet transferovaných embryí na jedno, maximálně dvě. Řada pacientek však dříve nechtěla o rizicích vícečetných těhotenství slyšet. Chápala dvojčata nebo vícerčata jako úspěch, ne jako komplikaci terapie. Legislativní úprava nám napomohla zejména tím, že se začalo o tématu více hovořit. 
Častěji mluvit o rizicích a komplikacích vícečetných těhotenství. Pacientky jsou nyní ochotny akceptovat přenos pouze jednoho embrya.

LN Existují ženy, u kterých je předem jisté, že pokud nedostanou při umělém oplodnění více embryí, nemají šanci otěhotnět?

Implantace, tedy uhnízdění embryí do děložní sliznice je velmi složitý proces, který je závislý zéjména na kvalitě a počtu zaváděných embryí, ale také na kvalitě děložního prostředí a zdravotním stavu ženy. Bohužel v případě špatné kvality embryí nebo horší kvality děložního prostředí nepomůže ani vysoký počet zaváděných embryí.

LN Proč je omezení počtu dvojčat a vícerčat tak žádoucí?

Vícečetná těhotenství jsou spojena s vyšším výskytem komplikací. Roste zejména riziko předčasných porodů a narození dětí s nízkou či extrémně nízkou hmotností. Tyto děti jsou do budoucna ohroženy zejména dětskou obrnou a problémy se zrakem. 
Matky dvojčat a vícerčat mají zase častěji problémy s vysokým krevním tlakem, funkcí ledvin.
Je u nich také vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky, trombóz, embolií či předčasného ukončení gravidity v důsledku ohrožení jejich života.

LN Má to, že se při prvních dvou pokusech dává jen jedno embryo, nějaké nevýhody?

Se snížením počtu embryí klesá i průměrná úspěšnost terapie. Ovšem díky moderním technikám zamrazování embryí zůstává takzvaná kumulativní úspěšnost, tedy soušet úspěšnosti opakovaných cyklů, vysoká.
Nižší úspěšnost při transferu jednoho embrya představuje vyšší emocionální a finanční zátěž pro léčenou dvojici. Navíc nutnost podstupovat opakovanou hormonální léčbu řadu pacientek odrazuje. 

LN Kolik si má žena, nebo lépe řečeno léčený pár, na "umělé oplodněníL připravit? Pojišťovny jistě nehradí vše...

 Pojišťovna hradí pouze základní metody a jen některé typy léků. Znamená to, že i v případě úhrady pojišťovnou musí pacientka s partnerem počítat s doplatkem 15 až 30 tisíc korun na jeden cyklus.
V komplikovaných případech mohou být doplatky i podstatně vyšší. Třeba pokud je nutné použít darovaná vajíčka. 

LN Doporučujete umělé oplodnění i ženám, které se touto cestou neúspěšně snaží otěhotnět třeba už pošesté nebo posedmé?

Podobné případy je třeba posuzovat individuálně, v závislosti na konkrétní příčině neplodnosti
a věku pacientky. V případě, že dokážeme pacientce nabídnout smysluplnou alternativu léčby, tak doporučujeme novou terapii i v případě opakovaných neúspěšných zákroků. Osobně znám pacientku, která u nás úspěšně otěhotněla a porodila na třetí pokus, přičemž celkově šlo o její 28. pokus v životě.

autorka článku: Veronika Berná

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás