Doniranje jajnih ćelija se ubraja u veoma uspešne metode lečenja neplodnosti. U Republici Češkoj se doniranje polnih ćelija upravlja legislativom koja proizlazi iz direktiva Evropske Unije, koje su obavezne za sve države članice. Radi se pre svega o Zakonu br. 296/2008 Sb. o osiguranju kvaliteta i bezbednosti ljudskih tkiva i ćelija i Pravilniku br. 422/2008 Sb.
Na osnovu pozitivnih zakona Republike Češke donacija polnih ćelija je dobrovoljna i anonimna kako za donorke, tako i za žene primaoce i decu koja nastane pomoću ove metode. Klinika je dužna da čuva zdravstvenu dokumentaciju donora i donorki u toku 30 godina i podleže redovnim kontrolama od strane državnih organa (Državni institut za kontrolu lekova, Ministarstvo zdravstva).
Klinika IVF CUBE raspolaže sistemom traženja pogodnih donorki, što omogućava da se minimalizuje vreme čekanja. U većini slučajeva ciklus lečenja se može pokrenuti u roku od 2-3 meseca od prijave. Na našoj klinici je za svaku ženu primaoca pripremljena jedna zdrava donorka. Izbor donorke izvodi lekar na osnovu upitnika koji popunjavaju žena primalac i njen partner, i to tako da postoji što veće poklapanje fenotipskih parametara. Ako žena primalac ne potiče iz Evrope i interesuje se samo za donorku odgovarajućeg etniciteta, traženje pogodne donorke može da produži vreme čekanja.
Donorke jajnih ćelija su mlade žene starosti do 34 godina, većinom se radi o mladim majkama na roditeljskom odsustvu ili studentkinjama visokih škola. Sve donorke su potpuno zdrave sa negativnom porodičnom anamnezom naslednih oboljenja, podvrgavaju se zakonom određenim genetskim ispitivanjima (kariotipizacija i isključenje mutacija u genu za cističku fibrozu) i ponovnim ispitivanjima za isključenje polnih bolesti (HIV, HBSAg, HCV, hlamidija, sifilis). Donirane jajne ćelije za donorku nisu izvor finansijske naknade, donorka ima pravo samo na naknadu izdatih troškova i naknadu za pretrpljene bolove u vezi doniranja.
Jajne ćelije koje su dobijene nakon stimulacije od mlade zdrave donorke se nakon toga oplođuju spermatozoidima partnera ili eventualno donora, a nastali embrioni su na raspolaganju za ženu primaoca radi embriotransfera i eventualne krioprezervacije.