Asi pět tisíc dětí ročně se v Česku rodí ze zkumavky, stovky díky dárcům - Medical Tribune

Home->Novinky & Média
Zhruba pět až šest procent dětí v Česku se podle odborných odhadů rodí "ze zkumavky". Ročně to tak je kolem 5000 až 6000 chlapců a děvčat. Stovky z nich přišly na svět díky spermiím dárců či vajíčkům dárkyň. Novinářům to řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno a šéf centra asistované reprodukce Pavel Ventruba.

Šestice poslanců navrhuje nyní novelu, podle níž by dárcovství už nebylo anonymní. Lékaři, psychologové a další experti jsou proti. "Nebylo by to jen ke škodě párů, které se snaží mít dítě, ale celé společnosti. Byl by to konec dárcovství v Česku," uvedl Ventruba.

Podle vedoucí lékařky kliniky IVF Cube Hany Višňové ani v Česku, ani ve světové odborné literatuře experti nikdy nepopsali, že by se po umělém oplodnění rodilo víc dětí "z incestu". "Je to vyloženě tmářský argument. Pravděpodobnost, že se potkají sourozenci z umělého oplodnění, je asi stotisíckrát menší než to, že se poznají dvě děti jednoho otce z jedné vsi," uvedla Višňová.

Nová pravidla by podle ní jen podpořila reprodukční turistiku. "Vyženeme lidi z našeho zdravotního systému a odsoudíme je ke zdravotní turistice, budou jezdit do Rumunska či do Indie. Touhu po dítěti nezastavíte," dodala lékařka. Podle ní mají lékaři všechny údaje o dárcích už dnes, lidé musejí podstupovat řadu vyšetření a genetických testů. Dárcovskou dokumentaci skladují zařízení 30 let, jen ji ale neposkytují dál.

ČTK, celý článek lze nahlédnout zde

Proč IVF CUBE?

Průběh léčby neplodnosti

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás
kontaktovat