Nejčastější dotazy dárkyní

Uvažujete o darování vajíček? Přečtěte si níže odpovědi na nejčastější otázky, které by Vás mohly zajímat.

Home->Dárcovství->Nejčastější dotazy dárkyní

Jaké dokumenty nebo doklady budu potřebovat při první návštěvě?

Při první návštěvě na klinice vyplníte dotazník, kde uvedete všechny důležité informace z osobní i rodinné anamnézy a zdravotního stavu. Dále Vás požádáme o předložení občanského průkazu a kartičky pojištěnce.

Jaká vyšetření se provádí před zahájením terapie?

Podstoupíte detailní gynekologické vyšetření, ultrazvuk a pohovor s psycholožkou. Pokud budou tato vyšetření v pořádku, následuje odběr krve - kontrola hladiny důležitých hormonů, testy na přenosná infekční onemocnění HIV, syfilis, žloutenky typu B a C, a genetické vyšetření.

Jak je to s antikoncepcí?

Před zahájením a před samotným naplánováním stimulace je možné hormonální antikoncepci užívat, po dobu stimulace vaječníků ji budete muset vysadit. Je tedy třeba uvažovat o jiném způsobu ochrany před nechtěným otěhotněním. Znovu je možné hormonální antikoncepci užívat, jakmile po punkci vaječníků dostanete menstruaci.

Jak probíhá stimulace vaječníků?

Stimulace vaječníků obvykle trvá 8-14 dní a spočívá v asi desetidenní aplikaci injekcí. Hormonální injekce vedou ke stimulaci a růstu folikulů ve vaječnících. Vpich miniinjekcí do podkoží není náročný ani bolestivý a zvládnete jej sama. Nemusíte se obávat, naše sestřičky Vám vysvětlí aplikaci léků a jejich užívání, v případě, že si nebudete jistá, tak můžete kdykoliv svůj problém konzultovat. V průběhu stimulace se dostavíte k 2-3 ultrazvukovým kontrolám. 

Jak probíhá odběr vajíček?

Samotný odběr vajíček je prováděn ambulantně, v krátké celkové anestezii. Pod ultrazvukovou kontrolou se poševní cestou odsají vajíčka. Po odběru si odpočinete 2 hodiny na lůžku a můžete odejít domů, vždy ale v doprovodu druhé osoby. Následujících 3-5 dní dní po odběru vajíček můžete slabě krvácet a cítit tlak v podbřišku. Jde o běžné projevy, které ve většine případů samy odezní, nicméně vždy nás o této skutečnosti informujte. 

Následují po odběru nějaká omezení?

V den odběru doporučujeme dodržet klidový režim. Dárkyně by se měla následující dny vyvarovat většímu fyzickému vypětí a sportu, jinak by mohla hrozit torze, resp. přetočení vaječníku. Po odběru vajíček také existuje zvýšené riziko nechtěného otěhotnění zejména do příchodu první menstruace, ale může hrozit i několik měsíců po ní. Je tedy nutno se před neplánovaným těhotenstvím chránit. 

Jsou s darováním spojena nějaká rizika?

Komplikací hormonální stimulace vaječníků může být tzv. „nepřiměřená a nadměrná reakce vaječníků“, zvaná hyperstimulační syndrom. Vaječníky reagují na užívané léky i po skončení stimulace a po odběru vajíček.  Vaječníky jsou zvětšené a žena pociťuje tlak v podbřišku, nevolnosti a pocit „plnosti břicha“. V těchto případech dárkyně přichází na kontroly a jsou jí podávány infuze, které vedou k úpravě stavu. Dárkyně by v tomto období měla i nadále dodržovat klidový režim. Nadměrná reakce vaječníků na stimulaci ve většině případů samovolně ustoupí. Touto komplikací bývá postiženo pouze 2-5 % dárkyň. Dalším rizikem spojeným s darováním může být již zmíněné nechtěné otěhotnění. 

Je stimulace vaječníků bezpečná?

Stimulace vaječníků je považována za bezpečný medicínský postup, který neovlivňuje další zdravotní stav ani plodnost ženy. Stimulace vaječníků se v léčbě neplodnosti užívá přes 30 let. Po celou dobu se po celém světě snaží týmy lékařů ověřit, zda tato stimulace nezvyšuje výskyt nádorových onemocnění vaječníků. Z veškerých dosavadních studií vyplývá, že hormonální stimulace vaječníků neohrožuje pacientky zvýšeným výskytem nádorových onemocnění.

Je dárcovství anonymní?

V České republice se řídíme zákonem, který nařizuje anonymitu, tzn., že se nikdy žádná příjemkyně nedozví, kdo je dárkyní a žádná dárkyně se nedozví, kdo je příjemkyní. Zákon však zdravotnickému zařízení ukládá informace o dárkyni archivovat.

Kolikrát mohu darovat a s jakým časovým odstupem?

Darovat můžete opakovaně, ale vždy záleží na Vašem zdravotním stavu a doporučení našeho lékaře. Darovat lze s odstupem 3 měsíců.

Potřebuji neschopenku nebo volno?

V případě, že to Váš stav bude vyžadovat, např. i vzhledem k Vašemu zaměstnání, lze neschopenku vystavit. Na den odběru je potřeba vzít si volno z práce. Toto opět můžeme potvrdit jako návštěvu lékaře.

Mohu žádat náhradu ušlých výdajů spojených s darováním?

Již při první návštěvě získáte kompenzaci cestovních náhrad v hodnotě 500 Kč, v případě splnění podmínek pro darování.

Na klinice IVF CUBE vyplácíme jako náhradu ušlých výdajů spojenou s darováním jednorázově 32.000 - 34.000 Kč, které dostanete bezprostředně po úspěšném odběru vajíček před odchodem domů.

Registrace dárce

Položky označené * jsou povinné
Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás