Příčiny neplodnosti

V současné době se s problémem neplodnosti, resp. neschopností počít potomka přirozenou cestou, potýká v České republice téměř každý 5. pár. Uvádí se, že problémy bývají ve 40% případů způsobeny na straně ženy, ve 40% na straně muže a ve 20% je problém u obou partnerů současně.

Home->Léčba neplodnosti->Příčiny neplodnosti

V případě ženy bývají nejčastějšími příčinami snížená zásoba vajíček nebo nedostatečné množství kvalitních vajíček, spojené zejména s odkládáním mateřství do pozdějšího věku. Kvalita vajíček začíná klesat již po 30. roce věku, po 35. roce se pak kvalita vajíček s přibývajícím věkem výrazně zhoršuje. Ve 40 letech je již jen přibližně 5% šance k přirozenému početí. Mezi další příčiny neplodnosti může patřit endometrióza, hormonální poruchy, poruchy ovulace spojené např. se syndromem polycystických ovarií, předčasná menopauza, neprůchodnost vejcovodů, abnormální karyotyp, ale i špatná životospráva, zejména podvýživa.  

V případě mužů bývají nejčastějšími příčinami nedostatečná kvalita a kvantita spermií způsobená prodělaným onemocněním, užíváním některých léků, ale i špatnou životosprávou. Další příčinou může být prodělaný úraz genitálií, abnormální karyotyp nebo hormonální poruchy.  

 

Vyšetření příčin neplodnosti

Na klinice IVF CUBE provádíme základní vyšetření obou partnerů při vstupním pohovoru. U žen se jedná o ultrazvukovou kontrolu dělohy a vaječníků, krevní odběry na vyšetření hormonální hladiny vzhledem k fázi menstruačního cyklu a vyšetření hormonů štítné žlázy. Muž podstoupí vyšetření spermií na spermiogramu. V individuálních případech lékaři indikují ještě další doplňující testy.

Na klinice provádíme také základní test plodnosti pro ženy i muže, na který se mohou pacienti objednat bez nutnosti absolvovat vstupní pohovor. V případě zájmu je možno se objednat emailem či telefonicky.

Základní ultrazvukové a gynekologické vyšetření

V rámci gynekologické prohlídky se provádí kontrola vaječníků a dělohy. Pomocí tohoto vyšetření je nutné vyloučit závažné cysty na vaječnících, endometriózu, vrozené vady vnitřních rodidel či polypy děložní sliznice.

 Vyšetření spermiogramu

Zpracování vzorků spermií – ejakulátu – je jednou ze základních metodik asistované reprodukce. Při zpracování ejakulátu je udán počet a kvalita spermií pacienta – spermiogram. Podle celkové anamnézy je pak možno určit strategii léčby páru.

Parametry spermiogramu jsou hodnoceny dle standardů Světové zdravotnické organizace (WHO), dle kterých jsou například porovnávány: objem vzorku, koncentrace spermií, motilita, morfologie spermií a další faktory, které jsou směrodatné pro stanovení dalšího terapeutického postupu.

Normální hodnoty spermiogramu dle WHO

Barva: šedá, opaleskující
Objem: > 1,5 ml
Aglutinace: stupeň 0 – 1
Koncentrace: ≥ 15 mil/ml
Motilita: ≥ 40 %
Progresivní motilita: ≥ 32 %
Morfologie: ≥ 4 % normálních forem

Zdroj: World Health Organization reference values for human semen characteristics, Human Reproduction Update, Vol.00, No.0 pp. 1–15, 2009.

 

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás