Průběh léčby neplodnosti

V IVF CUBE přistupujeme ke každému pacientovi zcela individuálně dle jeho specifických požadavků. Obecně lze proces léčby popsat v několika následujících krocích.

Home->Léčba neplodnosti->Průběh léčby

První kontakt

Před zahájením jakékoliv léčby je nutno absolvovat vstupní pohovor, při kterém jsou s lékařem detailně prohovořeny veškeré možné léčebné postupy a je stanoven individuální plán terapie. Během konzultace většinou lékař provede ultrazvukové vyšetření pacientky. Partnerovi nabízíme možnost provedení spermiogramu v den pohovoru, případně kterýkoliv jiný den, dle jeho přání a možností.

Ke vstupnímu pohovoru pacienty objednáváme na základě vyplnění dotazníku.

Vstupní pohovory jsou prováděny každý den, od pondělí do pátku, v poledních a odpoledních hodinách a trvají cca 60minut. Pokud je to možné, měli by se na návštěvu dostavit oba partneři z důvodu kompletace veškerých zdravotních údajů.

Během vstupního pohovoru můžete s lékařem detailně prodiskutovat veškeré důležité body léčby neplodnosti a stejně tak budete mít dostatečný prostor pro kladení otázek.

IVF-ICSI s vlastními vajíčky

IVF-ICSI s darovanými vajíčky

V případě, že se pacienti rozhodnou na základě vstupního pohovoru terapii v našem centru podstoupit, následují další vyšetření:

    • Serologické krevní testy u obou partnerů
    • U ženy odběr hormonů mezi 2. - 5. dnem menstruačního cyklu, eventuálně i AMH
    • Vyšetření hormonů štítné žlázy
    • Spermiogram partnera

Pokud má pacientka nárok na příspěvek na léčbu od zdravotní pojišťovny, bude před zahájením stimulace pojišťovně zaslána žádost o úhradu. V České republice mají pacientky možnost získat příspěvek od své zdravotní pojišťovny na 3 - 4 cykly umělého oplodnění.

Stimulační léčba

Stimulace pacientky probíhá dle lékařem připraveného léčebného plánu, který je společně s aplikací léků pacientce detailně vysvětlen jednou z našich zdravotních sestřiček.

Stimulační léčba začíná prvním dnem cyklu pacientky. Přibližně 6.-8. den, dle konkrétního léčebného protokolu,se klientka dostaví na kontrolní ultrazvuk. Lékař následně v závislosti na výsledku vyšetření upraví stimulační dávku tak, aby byl zaručen optimální průběh léčby. U většiny pacientek následuje ještě jeden kontrolní ultrazvuk a pokud je velikost folikulů optimální, dochází okamžitě k rozhodnutí o termínu punkce (odebrání vajíček), který následuje za 2-4 dny.

Celková délka stimulace je přibližně 8-14 dnů.

Punkce a Fertilizace

Odběr vajíček se provádí v ranních a dopoledních hodinách. Pacientka se k výkonu dostaví nalačno a s doprovodem, nejčastěji s partnerem. Ten musí v den odběru vajíček odevzdat vzorek spermií, pokud již dříve nebyly, například z důvodu dlouhodobé nepřítomnosti partnera, kryokonzervovány.

Bezprostředně po odběru vajíček dochází k jejich oplození metodou ICSI, případně dalšími metodami. Již následující den je pár telefonicky informován o výsledku fertilizace.

Embryotransfer

Přenos, neboli transfer embryí/a, se provádí 3. - 5. den po oplození. Jedná se o jednoduchý výkon, který trvá přibližně 10 min. Před přenosem embrya mají pacienti možnost jej vidět na monitoru počítače. Pro zvýšení šance k implantaci embrya a celkovému zklidnění organismu může pacientka také využít možnost akupunktury, kterou provádíme 30 min před a 30 min po embryotransferu.

Po embryotransferu platí doporučení klidového režimu, avšak žádná výrazná omezení běžného života pro pacientku neplatí. Za 14 dní po embryotransferu je naplánován těhotenský test. Nejspolehlivější potvrzení otěhotnění přináší krevní test.

Po vyhodnocení výsledků

V případě pozitivního těhotenského testu přichází pacientka měsíc po zákroku na ultrazvukové vyšetření k potvrzení srdeční akce plodu a následně je odeslána do své gynekologické (těhotenské) ambulance. V případě negativního výsledku těhotenského testu s párem nadále spolupracujeme, vyhodnocujeme předešlé kroky a konzultujeme celý průběh neúspěšné léčby. Je domluven další postup, který v případě zbývajících zamražených embryí nejčastěji spočívá v naplánování kryoembryotransferu. Záleží přitom většinou zcela na pacientech, zda chtějí pokračovat ihned v následujícím cyklu, nebo zda preferují delší čas na odpočinek. V případě, že pár již nemá žádná zamražená embrya, konzultujeme s pacienty další možnosti.
Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás