Český statistický úřad i odborníci varují, věk matek stoupá

Home->Novinky & Média
Za posledních 25 let stoupl průměrný věk matek o 5 let a vloni tak poprvé dosáhl 30 let. Ukazují to údaje Českého statistického úřadu. S početím má přitom problémy zhruba pětina českých párů.

Ženy, které dlouhodobě berou antikoncepci, často podle gynekologa Petra Uhera ani nevědí, že mají sníženou plodnost. Pacientky do jeho ordinace na klinické reprodukční medicíny Karlsbad Fertility přichází po třicítce, někdy až po pětatřiceti letech věku.

„To vysadí antikoncepci. A najednou nedostávají cyklus, nebo velice nepravidelný. Anebo se jim nedaří otěhotnět. Pak zjišťujeme, že mají vážné problémy vaječníků nebo že je třeba zrání vajíček patologické,“ tvrdí Uher.

Podle lékařů plodnost žen radikálně klesá po 35. roku věku. Po čtyřicítce pak přirozeně otěhotní jen 2 procenta žen. „Ve věku nad 40 let úspěšně otěhotní s vlastním vajíčkem jen kolem 5 procent žen,“ říká gynekoložka Centra asistované reprodukce IVF Cube Hana Višňová.

Zdroj: ÚZIS

Vysaďte antikoncepci před třicítkou, radí lékaři

Ženy by podle lékařů měly vysadit antikoncepci ještě před svými třicátými narozeninami. Můžou zjistit, že mají problémy s otěhotněním a jen několik málo let na nápravu. V pětatřiceti letech totiž kvalita vajíček výrazně klesá.

Takové štěstí ale jiné ženy nemají. „U třetiny žen starších 40 let bohužel terapii rušíme, protože se buď nedaří získat vajíčka, nebo se je nepodařilo oplodnit. Vůbec tak nedojde k přenosu. A tam, kde k přenosu dojde, je účinnost asi třetinová,“ dodává Višňová.

Více z rozhovoru pro český rozhlas čtěte zde: 
http://m.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/prumerne-matce-bylo-vloni-30-let-zeny-casto-nevi-ze-maji-snizenou-plodnost-varuje-gynekolog--1622179

 

Proč IVF CUBE?

Průběh léčby neplodnosti

Chcete-li se objednat na konzultaci, nebo se jen na cokoliv zeptat, neváhejte nás
kontaktovat